Yaşlılarımızın gerçek yaşamlarından, hayat hikayelerinden, birlikte yaşadıklarımız anılardan örnekler vermek istedik. Anıların kimi zaman duygu dolu, kimi zaman komedi yüklü oluşu tamamen doğallıktan kaynaklandığını belirtmek istiyoruz. İnsan hayatına olan saygımız, mahrumiyete verdiğimiz değer nedeniyle isimler değiştirilmiştir.

Öğle yemeği sonrasında hep birlikte salondayız. Emel Hanım, Melek Hanım kış bahçesinde berjer koltuklarda, salona sırtları dönük olarak oturup sohbet ediyorlar. Usulca yanlarına yaklaştım, beni görünce sevindiler ama Emel Hanımın gözleri nemli. Emel Hanım 93 yaşında ve Eşi Haluk Bey ile birlikte bizimle yaşıyorlar. Her ikisi Alzhemir hastası. İki çocukları var , bir kız bir erkek. Yurt dışında yaşıyorlar ve orada kendi aileleri, kendi işleri, kendi hayatları var. Kendi evlerinde yaşamaları tehlikeli, Haluk bey evden çıkıp kayboluyor, Emel Hanım herşeyi unutuyor. Başlarına bir şey gelse bakıcının kontrolü ve bakımı yetersiz kalıyor. Sağlıklarının kontrol altında olması gerek, güvenliklerinin sağlanması gerek.

Emel Hanım, 90 yaşında olduğunu söylediği ANNESİNE ağlıyor. İzmir’de yaşıyormuş, 3 oğlu varmış, gelinleri, torunları varmış. Annesi yaşlanınca ona bakamaz olmuşlar, kimse bakmak istemiyormuş. O gençken henüz işe yararken hepsinin çocuklarına bakmış, evlerine bakmış, her türlü yardımlarına koşmuşta yaşlanınca hiç kimse istemez olmuş. Emel Hanım İstanbul’ada getiremiyormuş annesini, damat yanında kalmak istemiyormuş. Hiç haber alamıyor, bir türlü ulaşamıyormuş. Öyle içten, öyle dolu dolu ağlıyorduki içim acıdı, canım yandı. Hem ağlıyor hemde benide üzdüğü için özür diliyordu. Sarıldım ona annesi olmak geldi içimden. Birden kafasını kaldırıp hıçkıra hıçkıra ağlayarak; “3 Erkek kardeşim ve onların eşleri bakamayıp 90 yaşındaki Annemi Bakım Evine bırakmışlar” diye ağlamaya başlayınca tüylerim ürperdi. 

O anda anladım ki aslında kendisini yansıtıyordu, kendine ağlıyordu. Alzheimer nedeniyle ifade edemiyordu, belki de reddediyordu. Belki de kendi gerçeğini böyle dile getiriyordu……

Leave a Reply

Yaşlı Bakım Merkezimizin Korona Virüsüne Karşı Formaldehit ve Antimic Dezenfeksiyon Yapılmıştır